Atrakcje

Niechorza i okolic

plaza

Szeroka, piaszczysta plaża

Złota, piaszczysta plaża to bezsprzecznie największy atuty Niechorza.

Nadmorski charakter turystyki wymaga ustawicznego podwyższania standardu plaż, tłumnie odwiedzanych w okresie letnim przez turystów. O jakości gminnych kąpielisk oferujących bezpieczny i zdrowy wypoczynek świadczy prestiżowy certyfikat „Błękitna flaga”, który od dwóch lat z rzędu otrzymało sześć miejscowości.

Latarnia morska w Niechorzu

Latarnia morska w Niechorzu, określana jest mianem jednej z najpiękniejszych na polskim wybrzeżu. Licząca 45 m budowla z czerwonej cegły wzniesiona na wysokim klifie, góruje dumnie nad okolicą. Na wysokości 35,7 m ulokowano taras widokowy, z którego roztacza się widok na okolicę w promieniu kilku kilometrów. Budowlę ukończono w 1866 r.

Światło latarni można dostrzec z odległości 20 mil morskich (37 km), dzieje się to za sprawą żarówki o mocy 1000W, której moc jest 20-krotnie wzmacniana przez system pryzmatów.

IMG_6619
kolej_2

Kolej wąskotorowa

Nadmorska Kolej Wąskotorowa Gminy Rewal to jedna z 3 czynnych publicznych kolei wąskotorowych w Polsce, wykorzystujących rozstaw szyn o szerokości 1000 mm. Kolej kursuje na trasie o długości 40 km.

W ramach prac rewitalizacyjnych w ostatnich latach zmodernizowano starą linię kolejową o długości 10 km na trasie Trzęsacz-Pogorzelica. Odnowiono też tabor kolejowy: stare wagony zostały odrestaurowane i wyposażone w ogrzewanie i nowoczesne toalety. Lokomotywy i wagony otrzymały nowe barwy. Ponadto wyremontowano zabytkowe budynki dworcowe i wybudowano 3 nowe dworce.

Ruiny kościoła w Trzęsaczu

Kościół w Trzęsaczu potocznie zwany kościołem na klifie powstał w 1250 lub 1270 roku, na środku wsi 1800 m od brzegu morskiego. Początkowo drewniana później murowana świątynia była jedną z pierwszych budowli sakralnych w regionie.

W roku 1750 według zapisków miejscowych pastorów opiekujących się świątynią, znajdowała się ona zaledwie 58 metrów od morza. Pierwsze, poważne osunięcie klifu nastąpiło na początku 1901 r. wówczas to runęła północna ściana budowli. Ostatnie osunięcie, które stało się sposobnością do podjęcia wysiłków zmierzających do uratowania zabytkowego kościoła, miejsce miało w roku 1994.

trzesacz

 

Źródło: http://www.rewal.pl/